Ortodoncja

Głównymi powodami podejmowania leczenia ortodontycznego jest przywrócenie estetycznego wyglądu i prawidłowej funkcji narządu żucia.

Najczęstszą przyczyną wad zgryzu jest próchnica zębów i jej następstwa, często prowadzące do przedwczesnej utraty zębów u dzieci.

Przedwczesna utrata zębów mlecznych powoduje zmianę czynności grup mięśniowych, co w konsekwencji wywołuje zaburzenia zgryzu i prowadzi do zniekształceń.

Teraz dzięki zastosowaniu stałych aparatów ortodontycznych możliwe jest leczenie wad zgryzu także u dorosłych.


Aparaty ortodontyczne

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, ale najogólniej mówiąc dzielą się na dwa typy: ruchome i stałe.

Typ zastosowanego aparatu ortodontycznego zależy od rodzaju wady, wieku pacjenta, higieny. Leczenie ortodontyczne służy nie tylko zachowaniu zdrowia zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych ale także dobremu samopoczuciu (komfortowi jamy ustnej), niwelowaniu niektórych wad wymowy, estetycznemu wyglądowi uśmiechu, a nawet modzie.

Aparat ortodontyczny ruchomy czyli zdejmowany

Jest to typ aparatu, który pacjent może zdejmować samodzielnie. Noszony jest stosownie do wskazań lekarza, przeważnie ok. kilkunastu godzin na dobę. Może zawierać elementy dodatkowe takie jak







Aparat ortodontyczny stały

Aparat ortodontyczny stały jest naklejony specjalnym klejem na zęby przez cały czas leczenia.

  

1. Zamki:  mogą być metalowe (także w wersji dla alergików) lub kosmetyczne (białe, kryształowe)

2. Ligatury: mogą być metalowe (także w wersji dla alergików) lub kosmetyczne (białe, kryształowe) elementy elastyczne wymieniane przy każdej wizycie, dostępne we wszystkich kolorach

3. Łuk:element wymieniany kilka razy w trakcie leczeni

                                            


Leczenie protruzji siekaczy w szczęce

przed leczeniem

po leczeniu

profil przed leczeniem

profil po leczeniu

przed leczeniem

po leczeniu


Leczenie cofniętej żuchwy

profil przed leczeniem

profil po leczeniu

przed leczeniem

po leczeniu